Asus K501UX-WH74

Jaki laptop do obróbki video i montowania filmów?

Jeśli planujemy w profesjonalny sposób zająć się montażem filmów video i ich obróbką, niezbędny do tego celu będzie odpowiedni komputer przenośny. Większość domowych laptopów nie będzie bowiem w stanie obsłużyć na odpowiednio wysokim poziomie tak wymagającego zadania, jakim jest montaż i obróbka video. Do tego celu niezbędna jest bowiem wydajna i potężna maszyna.

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając swój nowy laptop do montowania filmów – tego dowiesz się z treści niniejszego artykułu.

Laptop do zadań profesjonalnych – z jakim wydatkiem musimy się liczyć?

Laptop do obróbki video i montażu filmów to nie jest niestety tani sprzęt. Jeśli szczególnie zależy nam na nowym komputerze należy liczyć się z tym, że nie kupimy go za 2000 zł. Decydując się na takie urządzenie należy więc być finansowo i psychicznie przygotowanym na znacznie większy wydatek.

Laptop Asus K501UX-WH74

Przy zakupie laptopa, którego zadaniem będzie obróbka i montaż filmów video, należy szczególną uwagę poświęcić jego najważniejszym podzespołom. Główną rolę pełnią w tym wypadku mocny i szybki procesor, wydajna karta graficzna, duża ilość pamięci RAM, odpowiedni rozmiar oraz jakość matrycy.

Szybki procesor – mózg i serce laptopa

Najlepszym rodzajem procesora do obróbki video i montażu filmów będzie procesor wielordzeniowy. Słabsze i mniej wydajne procesory zwyczajnie nie podołają bowiem tak wymagającemu zadaniu, a nie ma chyba nic gorszego niż wolny i zawieszający się w trakcie pracy laptop. Jeśli chcemy tego uniknąć postawmy więc przede wszystkim na procesory marki Intel, które są niekwestionowanym liderem wśród producentów szybkich procesorów.

Czarny laptop Asus K501UX-WH74

Wartymi uwagi procesorami od tego producenta są Intel Core i5 lub najmocniejszy Intel Core i7. Szczególnie ten ostatni zapewni szybkie działanie laptopa i sprawi, że praca z materiałami video będzie przebiegała szybko i sprawnie. Jeśli natomiast wolimy procesory innej marki, zwracajmy uwagę na ich taktowanie oraz ilość rdzeni – im wyższe wartości, tym laptop będzie lepiej sobie radził z montażem video.

Karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana?

Z obsługą laptopa do montażu i obróbki video najlepiej poradzi sobie dedykowana karta graficzna. Stanowi ona bowiem oddzielny układ zainstalowany na płycie głównej komputera oraz posiada własną pamięć. Dzięki temu jest ona znacznie wydajniejsza i lepiej poradzi sobie ze skomplikowanymi zadaniami. Nie warto natomiast inwestować w laptopy wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną, gdyż sprzęt przez nie obsługiwany jest mniej wydajny i po prostu będzie dział wolniej.

Duża ilość pamięci RAM i matowa matryca

Ważnym elementem jest także ilość pamięci RAM. Absolutnym minimum w przypadku laptopów przeznaczonych do montażu filmów i obróbki video jest 8 GB pamięci operacyjnej. Najlepiej będzie jednak zainwestować w 16 GB, jeśli tylko mamy taką możliwość. Kupując laptop o mniejszej ilości pamięci RAM warto jest się także upewnić, czy jest możliwość jej rozbudowy. Dzięki temu, w przyszłości będziemy mogli w niedrogi sposób zwiększyć możliwości naszego laptopa.

Asus K501UX-WH74 Core i7

 

Matryca, jej wielkość oraz jakość to także ważny element laptopa, na którym będziemy montować filmy. To ona bowiem odpowiada za widoczny dla naszych oczu efekt wizualny naszego „dzieła”. Warto jest więc zainwestować w laptop wyposażony w wysokiej jakości matową matrycę o przekątnej ekranu co najmniej 15,6 cala. Optymalnym wyborem, który natomiast stanowi kompromis pomiędzy mobilnością, a rozmiarem ekranu, będzie natomiast komputer przenośny o przekątnej 17,3 cala. Powinien on także posiadać odpowiednio wysoką rozdzielczość, co najmniej FULL HD.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook