Laptop z matrycą matową czy błyszczącą? Wady i zalety

Wybierając nowy laptop zwracamy głównie uwagę na jego rozmiar, procesor, dysk oraz dostępną ilość pamięci RAM. Sam ekran schodzi natomiast na dalszy plan, gdyż wielu użytkownikom sprzętu komputerowego sądzi, że nie ma on aż tak wielkiego znaczenia. Nie jest to jednak do końca prawda. W sprzedaży dostępne są bowiem laptopy z matową matrycą oraz modele wyposażone w błyszczący ekran. Właściwy wybór matrycy komputera ma duże znaczenie, w zależności od tego, gdzie najczęściej będziemy z niego korzystali.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na laptop z matową matrycą, a kiedy lepiej będzie jednak wybrać model z błyszczącą? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Laptopy z błyszczącą matrycą – ich zalety oraz zastosowanie

Laptopy z wyposażone w błyszczącą matrycę stanowią zdecydowaną większość komputerów mobilnych dostępnych w sprzedaży. Ten rodzaj matrycy montowany jest zazwyczaj w komputerach mobilnych z niższej półki cenowej, ze względu na mniejszy koszt produkcji. Błyszcząca matryca pozwala na wyświetlanie bardziej intensywnych kolorów, dlatego obraz wydaje się atrakcyjniejszy wizualnie, a kolory bardziej wyraziste i nasycone.

Ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów i ich intensywniejszą barwę, laptopy z błyszczącą matrycą doskonale sprawdzą się do zastosowań amatorskich takich, jak oglądanie filmów, granie w gry, przeglądanie zdjęć oraz korzystanie z komputera w domowym zaciszu. Powinny na nie postawić osoby, dla których szczególne znaczenie ma wysoka jakość wyświetlanych treści i które lubią intensywne barwy. Modele laptopów z błyszczącą matrycą, które warto obejrzeć to np. LENOVO IdeaPad 320-15, APPLE MacBook Air 13 MQD32ZE/A oraz ASUS R540LJ-XX663T.

LENOVO IdeaPad 320-15

Wady laptopów z matrycą błyszczącą

Laptopy z błyszczącą matrycą posiadają sztucznie podkręcony kontrast, przez co kolory wyświetlane na ich ekranie mogą odbiegać od rzeczywistych. Ich zakupu nie poleca się więc profesjonalistom, którzy zajmują się obróbką zdjęć, grafiki oraz montażem filmów. Kolory wyświetlane na błyszczącym ekranie nie będą miały bowiem odwzorowania w rzeczywistości, co może powodować problemy w ich pracy.

Laptop APPLE MacBook Air 13 MQD32ZE/A

Laptopy z błyszczącą matrycą nie sprawdzą się także do użytkowania poza domem. Ze względu na swoją lustrzaną powłokę, będą one bowiem odbijały światło, co sprawi, że w jasnych pomieszczeniach i poza domem będziemy mieli problem z wygodną obsługą komputera. Korzystanie z błyszczącej matrycy, ze względu na jej „efekt lustra” będzie także szybciej męczyło nasz wzrok.

Laptopy z matową matrycą – zalety oraz zastosowanie

Matowe matryce znajdziemy głównie w droższych modelach laptopów oraz w komputerach dedykowanych do zastosowań profesjonalnych. Ich główną zaletą jest możliwość korzystania z ekranu komputera w każdych praktycznie warunkach oświetleniowych. Taki laptop doskonale sprawdzi się bowiem zarówno w domu czy w biurze, jak i poza nim. Matowa matryca nie odbija bowiem od siebie światła, możliwe jest więc wygodne korzystanie z komputera także na podwórku oraz w bardzo jasno oświetlonych pomieszczeniach.

LENOVO Y700-15 80NV016LPB

Kolejną zaletą matowych matryc jest także bardzo dobre odwzorowanie rzeczywistych kolorów. Oznacza to, że sprzęt tego typu znakomicie sprawdzi się także do zastosowań profesjonalnych. To właśnie laptopy z matową matrycą są bowiem wybierane do pracy przez grafików, gdyż ich ekrany nie przekłamują wyświetlanych kolorów. Matowe matryce mniej mączą także nasz wzrok, przez co lepiej sprawdzą się u osób, które spędzają przed ekranem komputera dużo czasu. Poszukując laptopa z matową matrycą warto zapoznać się z modelami: ASUS X540YA-XO106T, LENOVO Y700-15 80NV016LPB oraz HP 15-AY013NR.

Minusy laptopów z matową matrycą

Laptopy z matową matrycą na pokładzie są nieco droższe w zakupie od swoich „braci” wyposażonych w błyszczący ekran. Matowe matryce są bowiem kosztowniejsze w produkcji, co wpływa na wyższą cenę laptopa. Kolory na nich wyświetlane są także mniej intensywne i w porównaniu z tymi, które widać na błyszczącej matrycy, wydają się być nieco przygaszone.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *