Plusy i minusy laptopa z ekranem dotykowym

Laptop to funkcjonalne urządzenie, które możemy wykorzystać zarówno do pracy, jak i do szeroko pojętej rozrywki. Niezależnie od tego, do czego ostatecznie będziemy używali tego sprzętu, warto zapoznać się bliżej także z laptopami wyposażonymi w ekran dotykowy. Oferują one bowiem znacznie więcej możliwości niż standardowe komputery mobilne obsługiwane wyłącznie za pomocą klawiatury i touchpada. Jakie są zalety i wady laptopów z ekranem dotykowym?

Ekran czy klawiatura? Ty wybierasz!

Najważniejszą zaletą laptopów wyposażonych w dotykowy ekran jest ich zdecydowanie większa funkcjonalność. Możemy ich bowiem używać zarówno jako zwykły laptop, a do ich obsługi wykorzystywać klawiaturę oraz tabliczkę dotykową, jak i sterować ich pracą za pomocą ekranu dotykowego. To do użytkownika należy bowiem wybór, w jaki sposób będzie obsługiwał swoje urządzenie. W niektórych sytuacjach korzystanie z klawiatury i touchpada jest bowiem niezastąpione. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, aby edytować lub tworzyć długie dokumenty w Wordzie czy też obsługiwać skomplikowane programy graficzne tylko za pomocą samego ekranu dotykowego.

 

Wygoda użytkowania laptopa w codziennym życiu

Niektóre modele laptopów z ekranem dotykowym pozwalają także na odłączenie ekranu od reszty komputera. W rezultacie otrzymujemy tablet, który możemy obsługiwać za pomocą samego dotyku. W sprzedaży dostępne są także laptopy, w których ekran, mimo tego, że pozostaje połączony z klawiaturą, może być ustawiany pod dowolnym kątem. Przykładem takiego urządzenia jest laptop Lenovo ThinkPad Yoga 12 20DK002EPB, który oferuje kilka praktycznych wariantów swojego ustawienia. Miłośnicy filmów mogą więc np. ustawić komputer w pozycji namiot i dzięki temu oglądać na nim filmy. Taka pozycja sprawdzi się także w kuchni, podczas korzystania ze stron internetowych z przepisami czy oglądania tutoriali przygotowywania potraw.

Lenovo Yoga

Idealny wybór dla miłośników tabletów

Laptopy z dotykowym ekranem będą także znakomitym wyborem dla osób, które bardzo chętnie korzystają z tabletów. Te jednak, ze względu na swoją dość ograniczoną wydajność, nie do końca są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Laptop wyposażony w ekran dotykowy daje nam bowiem ten sam komfort, co korzystanie z tabletu, ale jest od niego urządzeniem znacznie wydajniejszym i bardziej funkcjonalnym.

Ekrany tylko z błyszczącą matrycą

Jak widać, laptopy obsługiwane za pomocą dotyku są praktyczne i funkcjonalne. Jednak tak jak każdy sprzęt, tak i one posiadają pewne wady. Najważniejszą z nich jest zastosowanie w nich tylko ekranów o błyszczącej matrycy. Kupując tego typu laptop musimy się więc liczyć z odbijaniem przez jego ekran światła. Może to być szczególnie uciążliwe, jeśli pracujemy z komputerem w jasno oświetlonych pomieszczeniach lub planujemy jego użytkowanie na zewnątrz.

ThinkPad Yoga 12 20DK002EPB

Ekrany o błyszczącej matrycy mają także to do siebie, że szybciej męczy się przy nich nasz wzrok. Nie są więc szczególnie polecane osobom, które spędzają wiele godzin przed komputerem oraz dla profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się obróbką grafiki. Kolory wyświetlane na takich ekranach są bowiem bardziej soczyste i nasycone, co wiąże się jednak także z ich przekłamywaniem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook