Laptop HP Spectre W7X89EA

Podstawowe różnice pomiędzy notebookiem i ultrabookiem

Nazwa notebook jeszcze do niedawna była synonimem laptopa i oznaczała po prostu komputer przenośny. Do niedawna, a konkretnie do 2011 roku, kiedy to światło dzienne ujrzały pierwsze ultrabooki. Teraz można śmiało powiedzieć, że każdy laptop to notebook, ale nie każdy notebook jest również ultrabookiem. Czym wyróżnia się ten ostatni i jakie są podstawowe różnice między notebookiem a ultrabookiem?

Waga, konstrukcja i długość pracy na baterii

Podstawową różnicą pomiędzy notebookiem a ultrabookiem jest mobilność. Mimo, że oba te rodzaje komputerów przenośnych są stworzone właśnie do przenoszenia, to ultrabook ma tę przewagę nad notebookiem, że jest od niego znacznie lżejszy, cieńszy oraz charakteryzuje się dłuższym czasem pracy na jednym naładowaniu baterii. Jeśli więc poszukujemy sprzętu, który będzie godnym towarzyszem naszych podróży służbowych, często wyjeżdżamy lub po prostu potrzebujemy smukłego sprzętu, który bez problemu zmieści się w teczce lub torebce, najlepiej sprawdzi się właśnie ultrabook.

HP Spectre W7X89EA

Zaletą ultrabooków jest także wydajna i pojemna bateria, która to cecha czyni z nich sprzęt wprost stworzony do pracy bezprzewodowej. Ultrabooki najczęściej wyposażone są także w szybki dysk SSD, którego obecność skraca do minimum czas potrzebny na uruchomienie komputera oraz znacząco polepsza komfort pracy na nim. Wśród notebooków dysk SSD jest również coraz częściej spotykanym dyskiem, ale nie jest on jeszcze standardem w każdym urządzeniu tego typu.

Czarny HP Spectre W7X89EA

Ultrabooki, jako sprzęt stworzony do przenoszenia, posiadają także odporną i solidną obudowę, która najczęściej wykonana jest z aluminium. Są więc solidnymi urządzeniami, o których stan nie musimy się martwić nawet podczas podróży. Wśród notebooków spotkamy natomiast zarówno sprzęt wykonany w części z aluminium, jak i modele, których obudowy są zrobione z plastiku.

Napęd optyczny, liczba portów i rozmiar matrycy w Ultrabooku

Ultrabooki, jako urządzenia o dużej mobilności, występują w mniejszych rozmiarach niż tradycyjne notebooki. Najczęściej dostępne w sprzedaży są bowiem modele ultrabooków o przekątnej ekranu 12 i 13 cali. Taki rozmiar sprawia, że urządzenia te są lżejsze oraz bez problemu zmieszczą się w damskiej torebce i męskiej aktówce.

Spectre W7X89EA

Mały rozmiar ultrabooków ma jednak także swoje wady, na które z pewnością zwrócą uwagę miłośnicy gier, obróbki video oraz oglądania filmów. Niewielki rozmiar ultrabooka nie pozwala bowiem na umieszczenie w nim napędu optycznego służącego do odczytu płyt CD/DVD i innych nośników.

Ultrabooki posiadają także ograniczoną do niezbędnego minimum liczbę portów w obudowie. Nie są to więc urządzenia, które spełnią wszystkie oczekiwania, zwłaszcza bardziej zaawansowanych użytkowników. W tym wypadku prym ciągle wiodą jednak tradycyjne notebooki, które posiadają większą liczbę portów, większy rozmiar matrycy, a także napędy optyczne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook