Laptop ASUS VivoBook E403SA-US21 14"

Zakup laptopa dla seniora, na co zwrócić szczególną uwagę?

Współcześni seniorzy to osoby, które wychowały się oraz dorastały bez dostępu do Internetu i wszechobecnych komputerów. Mimo tego, wielu z nich doskonale odnalazło się we współczesnym świecie i chętnie korzysta także na co dzień z komputera. Jeśli planujemy zakup laptopa dla starszej osoby powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Idealny laptop dla seniora – do domu i podróży

Po pierwsze, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i jak będzie użytkowany komputer. Współcześni seniorzy to bowiem zarówno osoby, które z komputera korzystają jedynie w domowym zaciszu, jak i aktywne osoby, które chętnie będą zabierały go ze sobą na wakacje czy w podróże. W przypadku, kiedy wiemy, że laptop większość czasu spędzi w domu na biurku, postawmy na sprzęt większych rozmiarów, którego duży ekran z pewnością będzie wygodny w użytkowaniu dla starszej osoby. Pamiętajmy bowiem, że wraz z wiekiem, nasz wzrok pogarsza się, dlatego duży i wyraźny ekran z pewnością docenią wszystkie starsze osoby. Dobrym wyborem z pewnością okaże się komputer przenośny o przekątnej ekranu od 15,6 cala do 17,3 cala. Polecane modele laptopów, które sprawdzą się dla seniorów to m. in. HP 15-AY039 Silver oraz Laptop Toshiba C75D-B7202.

Laptop HP 15-AY039 Srebrny

 

Laptop Toshiba C75D-B720 z Windows 8

Jeśli natomiast przyszły właściciel laptopa nade wszystko ceni sobie mobilność i mamy pewność, że chętnie będzie zabierał komputer na wakacje, do biblioteki czy w podróże, zakupmy model o nieco mniejszej przekątnej ekranu. Nie powinna być ona jednak mniejsza niż 13,3 cala, gdyż osoba starsza będzie mogła mieć problem z komfortową obsługą mniejszego laptopa. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku 14-calowy ASUS VivoBook E403SA-US21.

Laptop ASUS VivoBook z Windows 10

Przydatne dodatki, które powinien posiadać dobry laptop dla seniora

Osoby starsze mają inne potrzeby niż młodzi użytkownicy komputerów. Zazwyczaj laptop służy im bowiem do podstawowych czynności, jakimi są przeglądanie Internetu, rozmowy z rodziną i przyjaciółmi na Skype, wysyłanie e-maili, czytanie książek czy oglądanie filmów. Dobry laptop dla seniora nie musi posiadać więc najmocniejszego procesora, najwydajniejszej karty graficznej oraz super szybkiego dysku SSD. Osoba starsza nie będzie bowiem w pełni wykorzystywała jego możliwości, więc nie ma potrzeby wydawania dużych sum pieniędzy.

Dlatego zamiast inwestować w komputer z jak najlepszymi podzespołami warto jest pomyśleć o praktycznych udogodnieniach, które z pewnością ułatwią osobie starszej pracę z komputerem. Należą do nich np. podświetlana klawiatura, która pozwoli na obsługę komputera przy słabym świetle oraz wyraźne i duże klawisze. Dodatkowo możemy dokupić do niego także myszkę bezprzewodową, która z pewnością ułatwi seniorowi obsługę nowego laptopa. Kupując laptop dla seniora warto także postawić na modele, które posiadają już zainstalowany system operacyjny. Dzięki temu komputer od razu będzie gotowy do użytkowania. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się laptopy z systemem Windows, gdyż jest on powszechnie znany i stosunkowo prosty w obsłudze.

Udostępnij

One Comment

  1. Mariusz Odpowiedź

    Własnie jestem na etapie poszukiwania laptopa dla dziadków którzy jak na swój wiek płynnie się poruszają w systemie. Jednak ich sprzęt jest mocno wysłużony, a święta to doskonała okazja na obdarowanie ich prezentem i lepszymi możliwościami w kontakcie z wnukami i prawnukami :)) I Tego własnie mi trzeba było porównania w jednym miejscu kilku modeli i firm i chyba mam podjętą decyzję. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook